Koučink a konzultace

Kolektivní fenomén: TO NEJDE

Jedná se o obligátní „reporty“ zejména obchodních zástupců, ale tímto způsobem nás mohou potrápit i jiné profese. Kolik úsilí věnují na svou obhajobu (jak to nejde), místo toho, aby vám konečně také řekli to, za co je platíte (tedy jak to jde).

Ale ani pak není vždy vyhráno, některá doporučení (jak to jde) jsou taková, že po jejich zavedení  byste už  žádné obchodní zástupce v podstatě nepotřebovali, zboží by se prodávalo samo a vy byste si do svého předmětu podnikání mohli připsat: Nadační činnost.

Jak tedy zvýšit bojeschopnost vašich „sales forces“? Nemůžete je šmahem vyměnit za amatérské pěšáky, potřebujete lidi zkušené, ostřílené, s důkladnou znalostí vaší produkce. A vaše armáda se vám pevně semkla a jako jeden muž volá: To nejde.

Pak je tedy otázkou, zda proti nám stojí za a) problém v podobě nedostatečných prodejních dovedností, nebo zda za b) je chyba skutečně v daném produktu, který již může mít zenit za sebou, eventuelně za c) zda ve skutečnosti nejprve potřebujeme prolomit tu skálopevnou jednotu vašeho šiku, který dále nabývá na kolektivním sebevědomí a neohroženosti. Zdá se, že c) je správně. To už je historicky ověřeno z dob raného kapitalismu, že v semknutém davu je třeba najít nějaké ty stávkokaze, zasít pochybnost o správnosti jednání davu, načrtnout růžovější alternativu, než je jen revolta vůči zaměstnavateli.

Kde se takoví stávkokazové v 21. století hledají? Majitelé hypotéky by mohli snadněji upřednostnit hladký průběh splácení před kolektivní solidárností a pohodlností, taktéž ambiciózní lidi dokáží být svými ambicemi neskutečně štváni k vyšším a ještě vyšším výkonům – pokud jsou tyto smysly řádně vydrážděny a s největší pravděpodobností by nám službu stávkokaze prokázal i čerstvě najatý, lehce egocentrický mladý člověk (ne že bych tuto kategorii měla nějak ráda), ale osvědčeno je, že nové koště dobře mete. Rovněž jakýkoliv svěží nový vánek nám může prokázat dobrou službu pořádné vichřice…..

A když budete mít ještě další osvědčený recept, napište prosím, zaprotokolujeme jej zde …. :-)